کتاب ها > ادبیات > چارشنبه خاکستر

عنوان : چارشنبه خاکستر

منتخبی از اشعار ت.س.الیوت، شاعر، نمایشنامه‌نویس و منتقد آمریکایی‌ـ‌‌بریتانیایی 

 

عنوان و پدیدآورنده‌ی کتاب:

چارشنبه‌خاکستر

سروده‌ی ت.س. الیوت

ترجمه‌ی بیژن الهی

قیمت: 4000 تومان

 

                         

درباره‌ی کتاب:

کتاب حاضر دربردارنده منتخبی از اشعار ت.س.الیوت شاعر، نمایشنامه‌نویس و منتقد آمریکایی‌ـ‌‌بریتانیایی است. چارشنبه خاکستر به گفته‌ی خود الیوت، از اشعار جداگانه پدید آمده است. شعرهایی که تک‌تک یا به گونه‌ی گروه‌های دو سه تایی، از 1925 تا 1929 در نشریات مختلف، به ترکیب‌های گوناگون منتشر شده‌اند. کتاب به شکل حاضر و به نامی واحد نخستین بار در سال 1930 به چاپ رسید.

این اشعار سال‌ها پیش توسط بیژن الهی شاعر، نویسنده و مترجم ایرانی ترجمه شده‌اند. در بخشی از مقدمه‌ی این کتاب از زبان بیژن الهی آمده:

گردانده‌ی فارسی نخستین بار، بدون پانویس‌ها و با چند تفاوت جرئی به گونه‌ای پیوندانی، در اندیشه و هنر اسفند 1348 درآمد. به پیشانیِ آن نوشته بودم که بر آنم «نخستین» گردانده‌ی ـ دستکم ـ تحمل‌پذیر را از یک کار الیوت ارائه‌ی فارسی زبانان کرده‌ام. هنوز هم براینم! ـ‌ هر چند که هنوز هم، بی‌که بخاهم با ابراز تواضع خودم را لوس کرده باشم، می‌پذیرم گزارش حاضر تنها راهنماواره‌ی ناقصی تواند بود در بازخواندن متن اصلی.

چارشنبه‌ـ‌خاکستر نخستین بار در سال 1351 توسط نشر سپهر به چاپ رسید. پی سال‌ها، بیژن الهی بر این گردانده، تصحیحاتی کرده که با اجازه‌ی سلمی الهی ـ فرزند مترجم ـ در 60 صفحه منتشر شده است.

مشخصات تکمیلی:

ناشر: پیکره، 1390

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 58 صفحه

قطع:وزیری

قیمت: 4000 تومان

نوع جلد: شومیز

موضوع: شعر

شابک: 5-6-92433-600-978