کتاب ها > تاریخ > دروازه هاي طهران قديم

عنوان : دروازه هاي طهران قديم

تاریخ

 

عنوان و پدیدآورنده‌ی کتاب:

دروازه‌هاي طهران قديم

نويسنده: کيانوش معتقدي

با مقدمه: ويلم فلور

 

درباره‌ی کتاب:

پس از انتخاب تهران به‌عنوان پايتخت ايران در روزگار قاجار، ماجراي شکل‌گيري و توسعه‌ حصار و برج و باروهاي آن، ازجمله مهم‌ترين دستاوردهاي هنر معماري در پايتخت نوپاي ايران بود. در بررسي کتاب‌هاي تاريخي تهران‌قديم، بسته به قدمت آن‌ها، به نام چهار يا شش دروازه مربوط به حصار صفوي اشاره شده است. پس از به قدرت رسيدن ناصر‌الدين‌شاه قاجار تعداد اين دروازه‌ها به دوازده عدد افزايش يافت.

کتاب دروازه‌هاي طهران قديم، نخستين پژوهش جامع درباره چگونگي شکل‌گيري و ساخت دروازه‌هاي شهر تهران در دوره قاجار است. در اين پژوهش علاوه بر بررسي تاريخچه و پيشينه ساخت دروازه‌ها از روزگار صفوي تا پايان دوره قاجار، مجموعه ارزشمندي از تصاوير، نقشه‌ها و اطلاعات مربوط به اين دروازه‌ها ارائه شده است.

در همين راستا سابقه ساخت قديمي‌ترين حصار، برج و بارو و دروازه در تهران (بر اساس مستندات) به سده دهم هجري بازمي‌گردد. اما پس از انقراض دولت صفويه و در روزگار افشاريه و زنديه، به‌دليل درگيري‌ها و جنگ‌هاي متوالي توجهي به حصار و دروازه‌ شهر تهران نشد و به‌مرور رو به‌خرابي رفتند.

حصار صفوي همان حصار زنديه است و با آغاز سلطنت قاجار، و مشخصا با روي کار آمدن فتحعلي‌شاه، تعميراتي در آن به‌عمل آمد و تعداد اين دروازه‌ها به شش عدد رسيد و سپس در عهد ناصري، شمار آن‌ها به دوازده افزايش يافت.

در اين اثر نقشه‌هاي تهران قديم با جايگذاري موقعيت هريک از دروازه‌ها در دو حصار صفوي و قاجار منتشر شده، هم‌چنين نمونه‌هايي از آثار نقاشي، لاکي و کاشي‌کاري‌هاي هفت‌رنگ متعلق به اين دروازه‌ها به همراه عکس‌هاي کمترديده شده از دوره قاجار ارائه شده است.

ازجمله نکات قابل‌توجه در اين کتاب، مقدمه ارزشمند پروفسور ويلم فلور (ايران‌شناس برجسته هلندي‌) است.

اين اثر در قطع خشتي، 128 صفحه، گلاسه رنگي با ترجمه انگليسي و فرانسه از سوي نشر پيکره (1395) منتشر شده است.

مشخصات تکمیلی:

ناشر: پیکره

نوبت چاپ: اول، 1395

تعداد صفحه: 128

قطع: خشتی

قیمت: 50000 تومان

نوع جلد: 

موضوع: تاریخ

شابک: 4-70-6728-600-978